Огляд третьої зали аптеки «Під чорним орлом»

Інтер'єр третьої зали аптеки-музею відтворює справжню аптекарську лабораторію. Експонати, що тут демонструються дозволяють прослідити різні етапи переробки рослинної сировини та приготування з неї лікарських препаратів. Це — подрібнення, сушіння, пресування і подальше отримання настоянок та екстрактів.

Третя зала аптеки-музею «Під чорним орлом»

Працюючи в такій лабораторії давні аптекарі ручними траворізками подрібнювали лікарські рослини, дисковими млинчиками-ексцельсіорами мололи коріння, кору, ягоди та плоди. Для витискання соків з рослин вони використовували ручні металеві або дерев'яні преси різних конструкцій та розмірів. Вже з XVII в аптекарському мистецтві почали застосовувати різноманітні гвинтові преси з декількома зубчатими передачами.

Станок для друку аптекарських етикеток

У 1816 році був винайдений гідравлічний прес — ця подія стала справжнім технологічним проривом для аптекарських лабораторій. Аптека-музей «Під чорним орлом» містить цілу колекцію пресів, при цьому, найстаріший з них, що експонується у торгівельному залі, виготовлений ще на початку XVIII століття. Поруч із пресами розташовані короби з наборами сіток для просіювання, очищення та сортування трав. Таки набори сіт дозволяли регулювати ступінь помолу препаратів, а це було важливим при виготовленні тої чи іншої лікарської форми. В якості сушільної камери використовувалася шафа складної конструкції, виготовлена з дерева та металу у XIX столітті. Процес сушіння був оснований на постійній подачі підігрітого повітря.

Колекція лікарських рослин

У цьому-ж залі експонується велика колекція рідкісних лікарських рослин з самих різник куточків світу. Серед них можна виділити і такі, що тонізуючи впливають на людський організм. Серед них — золотий корінь, елеутерокок, заминиха, аралія, китайський лимонник і, звісно-ж, корінь женьшеню.

Лікарські рослини

Напевно, немає у світі іншої такої рослини, про яку існує стількі загадкових легенд, написано чисельну кількість книжок та наукових трактатів. Наприклад, ціла бібліографія публікацій про женьшень, що була свого часу підготовлена у Далекосхідному науковому центрі, налічує більш ніж 1400 позицій. На протязі тисяч років народи Азії вшановували чудодійну силу цієї рослини. Вважали, що женьшень всесильний, здатен вилікувати від будь якої хвороби, хоча, насправді, це не зовсім так. Корінь рослини схожий на коріння моркви, іноді нагадує людську фігуру. Саме з цієї причини рослину і було названо "женшенем", що в перекладі з китайської означає людину-коріння. Безумовно, побачити його буде цікаво кожному відвідувачу.

На окремій полиці розташовано колекцію ліків тваринного походження. Частина з них в медицині вже давно не використовується, але ще у недалекому минулому на такі екзотичні препарати був чималий попит, адже людині завжди простіше повірити у чудодійну силу самих незвичайних та екзотичних препаратів, ніж більш звичних.