Вчення про яди та протияддя

Цікавою є історія формування науки про яди та протияддя. Зародження цього таємничого вчення почалося в арабських країнах. Багато хто з давніх високопосадових осіб — каліфів займався токсикологією. Існує декілька легенд, згідно яких Мотавеккиль влаштовував під час банкетів своєрідні експериманти та досліди над своїми гостями: він наказував послужникам непомітно випускати до деяких гостей отруйних змій, щоб ті їх кусали, після чого, використовуючи знання з токсикології, каліф рятував життя покусаній людині.

Мабудь самим авторітетнішим серед вчених країн Сходу та Європи у X-XI століттях був таджикський філософ і вчений Абу Алі Ібн-Сіна (980-1037 роки), широко відомий як Авіценна. У львівській аптеці-музеї «Під чорним орлом» експонується його портрет. Всесвітнє визнання отримала його монументальна робота «Канон лікарської науки». У XI-XII століттях центрами медицини у Європі стають університети в Болон'ї, Салерно, Монпель'є, Парижі, Оксфорді, Падуї та інших містах.

Найзначнішу роль в розвитку медицини та аптекарської справи відіграла відома медична школа в італійському місті Салерно. Перша документальна згадка про неї датується IX століттям. У 1140 році в цій школі була завершена робота над «Збірником протиядь» — монументальним твором фармакопеї (антидоторії) свого часу. За одиниці вимірювання ваги тут були прийняті гран, скрупула, драхма, унція. Але якщо заглянути дещо глибже в історію, можна дізнатись, що раніше кулькість необхідних речовин визначалась приблизно, майже "на око", зачастіше пригоршнею.

Наука про яди та протияддя в аптеці-музеї у Львові

У XIV столітті був написаний загальновідомий «Салернський кодекс здоров'я», автором якого виступив випускник вищезазначеної салернської школи Арнольд де Віллянова. Саме цікаве у Саленському кодексі є те, що інформація в ньому подається у вигляді віршів — описи різноманітних хвороб, способи їх лікування, практичні поради з використання лікарських рослин тощо, і все це — поетичною, майже казковою римою. Багато уваги в той час приділялося і профілактиці захворювань — особливо зауваживалося на природній необхідності людини дотримуватися здорового способу життя. В цьому витворі міститься інформація і про саму медичну школу в Салерно, яка пізніше отримала статус університета.

Якщо спробувати відслідкувати історію появи перших аптек, ми знову повернемося до Салерно, адже саме тут у VIII-X століттях (епоха раннього середньовіччя) з'явилися перші спеціалізовані заклади з продажу ліків. Дещо пізніше за Салерно аптеки були відкриті у Толедо та інших італійських містах. Саме в цей час назва "аптека" закріплюється виключно за такими закладами, що спеціалізувалися на виробництві та прожажу лікарських препаратів населенню. Цікавим історичним фактом є те, що в давні часи аптеками (з грецької — зберігати) називали сховища самих ціних продуктів.