Історія ліків — пілюлі, пігулки, обладнання

В аптечному мистецтві з прадавніх часів був розповсюджений спосіб виготовлення ліків у вигляді невеличких кульок — пілюль (латиною "pilla" — м'яч). Пілюлі були відомі ще за декілька тисячоліть до нашої ери, широко використовувались вони і в епоху середньовіччя. Початковий спосіб виготовлення пілюль був досить примітивним — з ще вологої лікарської маси формували валки, ділили іх ножем на невелички шматки та обкотували, придаючи шаровидної форми.

Машина для виготовлення таблеток XIX століття

З появою таблеток пілюлі значно втратили свої лідуючи позиції в фармакології, застосовуються рідко, але значення свого не втратили і в сьогодняшні часи. Справа у тому, що лукарські препарати у пілюлях знаходяться у вигляді мілких дисперсій, а тому їх дія на організм більш ефективна. В експозиції аптеки-музею «Під чорним орлом» присутні взірці перших ручних таблеткових машин. Принцип їх дії доволі простий: в бункер завантажували підготовлену суміш, з якої вручну і пресували таблетки. Однак, ця процедура вимагала багато часу і далеко не завжди результат виходив задовільним. Тепер пігулки та пілюлі виготовляють зовсім у інші способи.

Взірці старовинних ліків другої зали аптеки-музею

Доповнює експозицію другої зали виставка старовинних патентованих ліків закордонних фармацевтичних компаній «Байєра», «Роше» та ряду інших. На полицях запропоновано для огляду і упаковки ліків, що виготовлялися у приватних львівських аптеках. Окрему вітрину займає експозиція з колекцією етикеток для ліків, які реалізовувала аптека за часів володіння нею Кароля та Антонія Склепинських і Михайла Терлецького.

Історія ліків

Також на стендах виставлена продукція бувшої фармацевтичної компанії «Лаокон» (зараз на її місці знаходиться Львівський хімфармзавод). Переважно це ампульні препарати та хімічні реактиви. Особливої уваги заслуговує ряд цікавих експонатів — взірці аптечної реклами XIX століття, що популяризувала лікарські препарати, матеріали для перев'язок та мінеральні води; графітова дошка, на який крейдою писали назви тимчасово відсутніх ліків та препаратів.