Експозиція аптеки-музея у Львові

Прогулюючись площею Ринок ви неодмінно потрапите на розу вулиць Друкарської і Ставропігійської, де в кутовому будинку розташована аптека-музей «Під чорним орлом». Заходячи з вулиці через подвійні засклені двері ви одразу потрапляєте у велике, просторе приміщення, інтер'єр якого відтворює торговий зал бувшої старовинної аптеки. Саме в цьому залі зустрічали відвідувачів фармацевти, продавали їм необхідні ліки. Тепер тут не тількі робоче місце чергового провізора, але й початок великої та захоплюючої експозиції музею.

Торговий зал аптеки-музея «Під чорним орлом» у Львові. Статуї Асклепія та Гігіеї

Торговий зал аптеки-музея. Статуї Асклепія та Гігіеї.

Вздовж розписних стін розташовані високі дубові шафи, оздоблені високохудожньою різьбою, що були виготовлені ще в кінці XVIII століття. В нижній частині шаф знаходяться висувні шухлядки з назвами старовинних ліків, а у верхній скляній частині — дерев'яний, металевий, фарфоровий, фаянсовий та скляний посуд самих різноманітних відтінків та форм, пляшечки, флакони, штанглази, штофи. Колись в них зберігались ліки — від самих звичайних і доступних багатьом відвідувачам, до неймовірно дорогих, екзотичних і деколи фантазійних, навідь казкових.

Екзпозиційний посуд прикрашений гарним орнаментом, на багатьох екземплярах присутня символіка, наприклад: зірка, корона, орел і т.і. Це свідчить про те, що ці експонати свого часу були власністю львівських аптек, кожна з которих мала свою, оригінальну назву, наприклад: «Під золотою зорею», «Під Фемідою», «Під золотим оленем».

Експозиція торгового залу аптеки-музею «Під чорним орлом» у Львові

У пляшках з написами латинською зберігали ліки, що були постійно у продажі в місцевих аптеках. Серед найбільш цікавих таких ліків можна зазначити: «воду життя», «настоянку для довголіття», «бальзам життя» і ще цілий ряд неймовірних "цілющих" елексирів. Відвідувачі аптек, серед яких нараховувалось і чимало постійних клієнтів, ще в кінці XIX століття купляли ці медикаменти, впевнені в їх лікувальній силі. Досить часто така впевненість була справжньою панацеєю у боротьбі з самими різноманітними захворюваннями.

У штанглазах, шо розташовані на полицях шаф, тримали настоянку валеріани, кальційовану воду і інші препарати та ліки, більш того, деякі з них вживаються і в наш час. Серед барвистих склянок значно вирізняються яскраво-червоні — це посуд, що виготовлявся з так званого рубінового скла, технологія варки якого передбачала введення у розчин солей золота. В такому посуді добре зберігаються ліки, що чутливі до яскравого світла.